ديپلمات
مقالات سياسي- نظامي- امنيتي
 
 

پس از موفقیت چشمگیر نیروهای مسلح کشورمان در به اختیار گرفتن پهپاد جاسوسی آمریکا، سربازان گمنام امام زمان(عج) نیز توانستند یک جاسوس ایرانی تبار سازمان سیا را در کشورمان پس از ورود به پایگاه هوایی بگرام در افغانستان شناسایی و به محض ورود وی به کشور دستگیر کنند. این جاسوس سیا ماموریت داشت در مسیر دالان های اطلاعاتی منتهی به وزارت اطلاعات قرار گیرد تا در مراحل بعدی امکان القای اطلاعات فریب در مقیاس وسیع به این وزارت خانه و نیز انجام جاسوسی را فراهم آورد.

 

  ادامه مطلب...

موضوع مطلب : مباحث اطلاعات و امنیت

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه ٢٧ آذر ۱۳٩٠ :: ٧:۳٩ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

دهه ۹۰ میلادی جنگهای داخلی طولانی، وضعیت سومالی را بسیار آشفته کرده بود و قحطی و گرسنگی سراسر کشور را فراگرفته بود. سازمان ملل با صدور قطعنامه‌ای خواستار استقرار نیروهای حافظ صلح در سومالی گردید. در این راستا ارتش ایالات متحده با واحدهایی متشکل از تفنگداران دریایی، تکاوران، هنگ دهم کوهستان ، نیروهای دلتا و همچنین واحدهای پیاده و زرهی ارتش پاکستان و مالزی در سومالی مستقر شدند و عملیاتی به نام بازگشت امید را آغاز کردند. ادامه مطلب...

موضوع مطلب : جنگها و عملیاتها / تاریخ معاصر جهان

ارسال شده در تاریخ : شنبه ٢٦ آذر ۱۳٩٠ :: ٥:٢٠ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

با توجه به اولویت امنیت برای هر نظام سیاسی، می‌توان رخداد و پیروزی انقلاب را به معنای ناتوانی رژیم ساقط‌شده (پیشین) از تمهید و تامین امنیت ملی آن دانست. ازاین‌رو، برسی سازوکارهای امنیتی و ساختار آنها می‌تواند الگویی آسیب‌شناختی از مسیرهای دستیابی به امنیت ملی ارائه نماید. پرداختن به این موضوع، امری مهم می‌باشد که کمتر مورد توجه محققان قرار گرفته است. در نوشتار پیش‌رو، به صورت اجمالی سازوکارهای فوق‌الذکر در رژیم پهلوی دوم  بررسی شده است که فی‌نفسه گام اولیه در شناخت و تبیین الگوی امنیت ملی و لذا تحلیل امنیتی سقوط آن رژیم به‌شمار می‌آید.                               ادامه مطلب...

موضوع مطلب : مباحث اطلاعات و امنیت / تاریخ معاصر ایران

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه ٢۳ آذر ۱۳٩٠ :: ۱۱:۱۳ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

در آوریل 1979 یعنی بلافاصله پس از وقوع انقلاب اسلامی در ایران، بخش فارسی رادیو صدای آمریکا ابتداء با هدف جهت‌دهی به انقلاب ایران و در پی ناکامی، با هدف مقابله با انقلاب اسلامی و به چالش کشیدن آن، با 30 دقیقه برنامة روزانه راه‌اندازی شد.

 
 ادامه مطلب...

موضوع مطلب : رسانه ها

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه ٢٠ آذر ۱۳٩٠ :: ٧:۱٦ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

در آوریل 1975 بحران و جنگ داخلی لبنان با حمله نیروهای شبه نظامی فالانژ علیه فلسطینیان آغاز گردید و این کشور را در کام جنگهای و در گیریهای داخلی بسیار فرو برد و آن را به صحنه رقابت قدرتهای بزرگ و کشورهای ذی نفوذ منطقه تبدیل کرد. قبل از آن نیز در سال 1958 در پی تحولات منطقه ای و فشارهای داخلی لبنان شاهد نخستین بحران عمده پس از استقلال خود (1943) بود که سرانجام با دخالت نیروهای نظامی آمریکایی پایان یافت.

 

  ادامه مطلب...

موضوع مطلب : مباحث اطلاعات و امنیت / تحلیل و بررسی استراتژیک

ارسال شده در تاریخ : پنجشنبه ۱٧ آذر ۱۳٩٠ :: ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

اینجا داخل ایران اسلامی، آنها که او را می‌شناسند، از حجب و تواضع و آرامش او می‌گویند، مردی که برخلاف آنچه امریکایی‌ها می‌گویند، مرموز نیست. ادامه مطلب...

موضوع مطلب : شخصیتهای جهان- نظامی

ارسال شده در تاریخ : چهارشنبه ۱٦ آذر ۱۳٩٠ :: ٥:٥٢ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

 در روز 14 آذر 1332 با ورود «دنیس رایت» کاردار جدید سفارت انگلیس به ایران دانشجویان دانشکده‌های حقوق و علوم سیاسی، دندان پزشکی، فنی، پزشکی و داروسازی در دانشکده‌های خود تظاهرات پر شوری علیه رژیم کودتا و مقاصد آن بر پا کردند که در روز 15 آذرماه این تظاهرات به خارج از دانشگاه کشیده شد و ماموران انتظامی در زد و خورد با دانشجویان، شماری را مجروح و گروهی را دستگیر و زندانی کردند.
 ادامه مطلب...

موضوع مطلب : تاریخ معاصر ایران

ارسال شده در تاریخ : سه‌شنبه ۱٥ آذر ۱۳٩٠ :: ۳:٥۱ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی

و سلام بر حسین! سید و سالار شهیدان، سید اولیاء و شقایق سرخ روئیده در نینوا و سلام بر حسین! نور دیده بندگان خدا، گلبوته سرخ باغستان سبز توحید، عطیه بزرگ سرمدی و راهنمای راه رشد و شرف و فضیلت و هدف.حسین، عاشورا را آفرید و عاشورا حسینیان زمانه را. حسین با خون خود عدالت، مظلومیت و عبودیت را عاشقانه تعبیر کرد...موضوع مطلب :

ارسال شده در تاریخ : یکشنبه ۱۳ آذر ۱۳٩٠ :: ۱٠:٠٥ ‎ب.ظ :: توسط : مصطفی
موضوعات
RSS Feed
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت