رئیس جمهور:رضایت رهبر انقلاب را با هیچ چیز عوض نمی‎کنم

اشاره: 
عملکرد محمود احمدی نژاد در شش سال گذشته یعنی از ایام انتخابات نهم ریاست جمهوری تاکنون در تبعیت از رهبر معظم انقلاب اسلامی و اصرار بر این تبعیت که سبب شده بود بسیاری دولت وی را دولت رهبری و ولی فقیه بنامند موجب شده است تا ابهامات و سؤالات جدی در مورد نحوه واکنش رئیس جمهور به مخالفت رهبر معظم انقلاب با استعفای وزیر اطلاعات به‏وجود آید. 

حمایت احمدی نژاد از مواضع رهبر معظم انقلاب و تلاش شبانه روزی وی برای تحقق خواسته‎های ایشان در طول دوران مسئولیت احمدی نژاد به حدی بود که موجب شد رهبر معظم انقلاب در جریان مناقشات پرتنش پس از انتخابات و در مقابل گلایه برخی از مسئولین نظام از نزدیکتر بودن نظر احمدی نژاد به ایشان در مقابل نظر هاشمی رفسنجانی در اداره نظام خبر دهند. 

پشتیبانی همه جانبه رهبری معظم انقلاب از دولت نهم نیز که بارها و بارها و به‎کرّات و به دلیل پافشاری این دولت بر اصول اساسی انقلاب همچون استکبار ستیزی، فساد ستیزی، اشرافیت ستیزی، ولایت مداری و مردم داری و خدمت به مردم محقق شده بود به عنوان مدال افتخاری برای دولت احمدی نژاد و حامیان وی که عموما از مردم عادی و مستضعف جامعه بوده‎اند به شمار می‎رفته و می‎رود. 

بر همین اساس به نظر می‎رسد بازخوانی برخی سخنان و نظرات احمدی نژاد پیرامون جایگاه ولایت فقیه در نظام اسلامی خالی از لطف نباشد، مواضعی که بر مبنای آن خیل مشتاقان انقلاب اسلامی را به پای جریان احمدی نژاد آورده و جریانی انقلابی با عنوان احمدی نژادی‎ها را شکل داده است: 


* حکومت ولایت فقیه نقطه اتصال به نهضت جهانی مهدوی 
---------------------------------------------------------------- 

انقلاب اسلامی یک رسالت تاریخی به عهده دارد و این رسالت تاریخی، ساختن کشوری مقتدر، پیشرفته و نمونه اسلامی است. این هدف و رسالت مقدمه ای است برای حرکت نهایی اسلامی. ما امروز وظیفه داریم در این سرزمین مقدس به سرعت کشور پیشرفته، آباد و مقتدر اسلامی بسازیم که این کشور مقتدر پشتیبان نهضت جهانی شود. حکومت ولایت فقیه نقطه اتصال به نهضت جهانی است. (12 فروردین 84 در جمع مردم شهرستان آرادان) 

تلاش برای دولت اسلامی در راستای سخنان رهبر انقلاب 
----------------------------------------------------------------- 
دو مرحله از انقلاب اسلامی سپری شده است، ایجاد انقلاب اسلامی و شکل گیری نظام اسلامی در کشور. اکنون وقت آن رسیده که دولت اسلامی نیز در ایران تشکیل شود. باید محتوای اجرایی و قضایی کشور به سمت فرامین اسلامی سوق داده شود. اسلام برای همه رحمت است و باید دستورات و تصمیمات کشور بر اساس آن شکل گیرند. (12 فروردین 84 در منزل شهید شادلو) 

* دولت اسلامی باید وامدار مردم و متکی به مکتب و خط ولایت باشد 
-------------------------------------------------------------------------- 
این جمله را حفظ کنید، دولت اسلامی نباید وامدار هیچ گروه، حزب، جناح سیاسی و قدرت خارجی باشد. دولت اسلامی باید وامدار مردم و متکی به مکتب و خط ولایت باشد. (2 اردیبهشت 84 در جمع خانواده‎های شهدای گرمسار و آرادان) 


* درست نیست برای پیشبرد مقاصد سیاسی از رهبری هزینه کنیم 
---------------------------------------------------------------------------- 
اولاً خودتان را برای شنیدن سیل عظیم و گسترده شایعات که از همه جهات طراحی و منتشر خواهد شد آماده کنید، چون مقدمات و علامت ‌های تشکیل دولت اسلامی که عظمت آن کمتر از عظمت خود انقلاب نیست خواب خیلی‌ ها را در داخل و خارج کشور آشفته کرده است و ثانیاً درست نیست برای پیشبرد مقصد سیاسی معطوف به قدرت از رهبری هزینه شود و همه ما باید مسئولیت اقدامات خود را به عهده بگیریم نه اینکه ضعف‌های خود را با مایه گذاشتن از این منبع پربرکت پوشش دهیم. (2 اردیبهشت 84 در جمع دانشجویان) 


* ولایت فقیه جزو مطالبات تاریخی ملت ماست 
----------------------------------------------------- 
امروز با هجوم فرهنگی بسیار شدیدی که می خواهد رابطه ما را با ریشه های انقلاب قطع کند، مواجه هستیم. عده ای به طور سازمان یافته چنین ترویج می کنند که ملت ایران از ظلم پهلوی به تنگ آمده بود و امام(ره) نیز از این نارضایتی استفاده و جمهوری اسلامی را برپا کرد، درصورتی که این دروغی تاریخی است زیرا موضوع حاکمیت ولایت فقیه جزو مطالبات تاریخی ملت ما به شمار می رود. آرزوی تحقق حکومتی از جنس حکومت علوی از همان زمانی که ملت ایران، اسلام را پذیرفت، وجود داشت و هرگاه ملت ایران فرصتی پیدا کرد بلافاصله این خواسته خود را فریاد زد. (14 اردیبهشت در جمع نخبگان ایلامی) 

* نظام ولایت فقیه حلقه وصل به نظام امامت است 
--------------------------------------------------------- 
امکان ندارد نظامی بهتر از نظام امامت را بتوان تصور کرد و در دوره غیبت نظام ولایت فقیه حلقه وصل به نظام امامت است. (19 اردیبهشت در جمع دانشجویان در مشهد) 


* زندگی در نظام ولایت فقیه تمرین زندگی در جامعه مهدوی است 
------------------------------------------------------------------------- 
صرف یک اعتقاد نظری در عالم آن مشکلی را حل نمی کند. مجاهدت ها، ماندگاری ها و . . . همه به خاطر اتصال به امام است و اصلاً نظام متصل به ولی فقیه یعنی دعوت به امام. همه عظمت جمهوری اسلامی که در همان ولایت فقیه است در ارتباط با امام است. جمهوری اسلامی ایران یک فریاد بلند دعوت به امام حق است. نظام ولایت فقیه جرقه، راهنما، نورافکن و حلقه وصل است. نظام ولایت فقیه حلقه اتصال به جامعه مهدوی و تمرین آمادگی برای زیستن در جامعه مهدوی محسوب می‌شود. 

در دوران غیبت، امت رها نشده است و ولایت فقیه، منصوب غیرمستقیم امام معصوم است. امروز نظام ولایت فقیه، حلقه اتصال و تمرین زندگی در نظام امامت و موجب وحدت و رشد و انسجام و قدرت و عزت اسلام است؛ چنان‏که همه شاهد بوده ایم و هستیم. (19 اردیبهشت در جمع دانشجویان در مشهد) 


* امروز پرچم عزت ما در دست رهبری معظم انقلاب است 
------------------------------------------------------------------ 
امروز پرچم عزت و صلابت ما در دست رهبری معظم انقلاب است. ناکامی دشمنان زشت‎خو در هجوم مستمر به این رکن انقلاب موجب شده است که اخیراً زبونانه و ذلیلانه به دروغ و شایعه پناه ببرند. شایعاتی که ترجمه امیدها و آرزوهای آنان است. به‎فضل الهی این آرزوها را مانند صدام به گور خواهند برد. امروز به‏لطف خداوند رهبری عزیز انقلاب سالم و باصلابت پرچم عزت و انقلاب ملت ایران را بر دوش می کشند و ملت نیز با بیداری، آگاهی و اشتیاق و متحد پشت سر ایشان در حرکت است. (22 بهمن 85 در جمع عمومی مردم) 


* راهی که با هدایت و ولایت فقیه جامع الشرایط طی می‌شود، راه درستی است 
------------------------------------------------------------------------------------------- 
جمهوری اسلامی وظیفه‌ای جز تمهید مقدمات برای آن واقعه بزرگ ندارد. لذا از چنین منظری جمهوری اسلامی ایران باید سمت و سوی عدالت، گسترش و تعالی مادی و معنوی داشته باشد و باید تلاش کند خود را به جامعه مهدوی نزدیک کند. تردیدی نیست که راهی که با هدایت و ولایت فقیه جامع الشرایط طی می‌شود، راه درستی است. (6 مهر 84 در اجلاس علمای قم) 


* عشق به ولایت فقیه ادامه اتصال به امام عصر است 
----------------------------------------------------------- 
این دولت با افتخار و با فریاد بلند اعلام می‌کند که عاشق و منتظر آن امام بزرگوار است و راه نجات بشریت را حاکمیت امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف می‌داند. عشق امروز مردم ایران به ولایت فقیه و رهبری در ادامه ‌خط اتصال به وجود حضرت ولی عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است. (27 دی 84) 

* اطاعت از ولی فقیه تداوم اطاعت از غدیر و امام عصر است 
------------------------------------------------------------------ 
تداوم غدیر و ولایت در عصر حاضر توجه به خورشید ولایت و امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف و اطاعت از ولایت فقیه در عصر غیبت است. دوران حکومت مولا علی علیه السّلام دوران عدالت و خدمت و دفاع از کیان دینی و امت اسلامی بود و تداوم غدیر کوشش در تقویت نظام اسلامی است که در عصر حاضر به دست امام راحل و شهیدان والامقام و ملت عزیز ایران ایجاد شده است. (29 دی 84 در پیام به مناسبت همایش علمی غدیر) 


* ولایت فقیه یعنی حقیقت کربلا؛ ما موظف به پیروی هستیم 
--------------------------------------------------------------------- 
امروز صاحب اختیار و ولی و حاکم حقیقی از ناحیه خداوند امام عصر است و تبعیت از آن حضرت و سلسله مراتب از او، تنها راه فلاح و رستگاری و حقیقت حضور در کربلا و درک عاشوراست. فلسفه وجودی جمهوری اسلامی نیز چیزی جز انتشار این حقیقت نیست و ولایت فقیه از نخستین روز استقرار نظام مقدس تا امروز پیوسته بر این حقیقت زیبا و روشن تأکید کرده است و راه را به همگان نشان داده است و ما نیز موظف به پیروی از این پرچم مقدسی هستیم که به مدد الهی و عنایات مهدوی در این سرزمین عزیز به اهتزاز درآمده است و خدا را شاکریم که ملت ایران به رهبری خردمندانه رهبر فرزانه و معظم انقلاب پرچمدار پیروی از فرهنگ حسینی و عاشق و دلباخته قطب عالم امکان است. (1 بهمن 85 هنگام تقدیم لایحه بودجه سال 86) 


* ولی فقیه در طول این سالها فتنه‌ها را خنثی کرده است 
---------------------------------------------------------------- 
ولایت فقیه در راستای امامت، ضامن استقلال، یکپارچگی و حرکت صحیح و رو به رشد ملت و کشور ماست. ولایت فقیه رمز استواری و ماندگاری ملت عزیز ایران است. 

ولایت فقیه فریاد خداپرستی و عدالت طلبی ملت ما و همه ملتهای عالم است. ولایت فقیه ضامن سربلندی، عظمت، همدلی و پیروزیهای ملت ایران است. در طول 28 سال بسیاری از توطئه ها، فتنه‌ها و تهاجمهای دشمن از فشارهای سیاسی، طراحی‌های تبلیغاتی، تلاش برای ایجاد تفرقه، درگیری‌های گوناگون توسط گروهها و دسته‎جات متفاوت و از جنگ سنگین تحمیلی که همه قدرتهای عالم در آن شریک و متحد بودند، تا ایجاد برخی ناامنی‌ها و جنگهای روانی همه و همه به لطف عزت، ایستادگی و درایت رهبری عزیز در طول انقلاب خنثی شده است و کشتی حرکت ملت ایران از طوفانهای سهمگین دوران ما به سلامت به ساحل آرامش رسیده است. (22 بهمن 85 در سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن) 


* ملت ایران تا پای جان در تبعیت از ولایت فقیه ایستاده ‌است 
-------------------------------------------------------------------- 
دنیا بداند ملت بزرگ ما به خوبی دریافته است و ایمان دارد که ولایت فقیه که شعبه‌ای از ولایت رسول اعظم حضرت محمد مصطفی صلّی الله علیه و آله و سلّم است و شعبه‌ای از ولایت ائمه اطهار علیهم السّلام است، یک گوهر ناب و یک عطیه الهی است. به همین دلیل است که ملت ایران با همه وجود و تا پای جان در تبعیت و دفاع از این حقیقت الهی ایستاده است و خواهد ایستاد. امروز پرچم عزت و صلابت ما در دست رهبری معظم انقلاب است. ناکامی دشمنان زشت‎خو در هجوم مستمر به این رکن انقلاب موجب شده است که اخیراً زبونانه و ذلیلانه به دروغ و شایعه پناه ببرند. 
شایعاتی که ترجمه امیدها و آرزوهای آنان است. به‎فضل الهی این آرزوها را مانند صدام به گور خواهند برد. امروز به لطف خداوند رهبری عزیز انقلاب سالم و با صلابت پرچم عزت و انقلاب ملت ایران را بر دوش می‌کشند و ملت نیز با بیداری، آگاهی و اشتیاق و متحد پشت سر ایشان در حرکت است. (22 بهمن 85 در سخنرانی راهپیمایی 22 بهمن) 


* ولی فقیه نقطه اتصال ما با حقیقت امام است 
------------------------------------------------------ 
حالا یک عزیزی مثال خوبی می‌زد. من این را تکرار می‌کنم چون این مثال خیلی به دلم نشست. گفت: شما فرض کنید امروز ما در دوران امیرالمؤمنین علی علیه السّلام بودیم، چه حالی داشتیم؟ می‌شد یک لحظه از یاد امام غافل باشیم؟ می‌شد یک روز صبح بیدار شویم نپرسیم آقا امروز دستور و فرمان چیست؟ وظیفه امروز چیست؟ شیعه واقعی امیرالمؤمنین این‎طوری است دیگر. مگر می‌شود [بگوییم] امام برای خودش زندگی می‌کند ما هم برای خودمان داریم زندگی می‌کنیم، این که نیست. خوب، حالا امام که هست. نسبت جامعه ما با امام چیست؟ و چه‎کسی باید این نسبت را برقرار کند. آیا مأموریتی بالاتر از برقراری این ارتباط هست؟ شما کارهای خیر را ردیف کنید. بالاترین کار خیری را که به نظرتان می‌رسد برای یک نفر انجام بدهید. این را مقایسه بکنید با اینکه دست آن فرد را بگیرید با امام آشنا کنید و دلش را با امام پیوند بدهید، کدام مهمتر و ماندگارتر است؟ نه اینکه کارهای دیگر را تعطیل کنیم، همه کارهای دیگر هم باید با عشق امام انجام بشود. اصلاً تأیید عمل خیر تا توسط امام انجام نشود خیری در آن نیست. مگر می‌شود کسی عملی انجام بدهد، اسمش را خیر بگذارد بدون اینکه به تأیید امام رسیده باشد . . . امروز مشکل برپایی آن دولت عزیز از امام است؟ مشکل از ناحیه ایشان است یا از ناحیه امثال بنده است؟ ما آماده نیستیم و الّا نقل از امام صادق علیه السّلام که اشاره کردم فرمودند: اگر من به تعداد این گوسفندان یار داشتم حرکت می‌کردم. بعد شمردند چند تا بود؟ هفده تا بود. حالا آن زمان آن‏قدر لازم بوده، امروز با این دنیا لابد تعداد بیشتری لازم است. امام که همیشه آماده است . . . ما کدام حقیقت بالاتر از امام داریم که بخواهیم بشریت را به آن دعوت کنیم. چیزی داریم؟ ولایت فقیه حلقه اتصال ما با آن حقیقت است. (13 اردیبهشت 86 در دیدار با روحانیون کرمان) 


* ما تا آخر پای سیاست‌های رهبری ایستاده‏ایم 
-------------------------------------------------------- 
من می‌خواهم از جانب فرزندان جناب‎عالی به شما عرض کنم و اطمینان بدهم که ما پای این سیاستهای شما هستیم. (9تیر 86 در اولین دیدار کارگزاران اجرایی با رهبری) 


* با حاکمیت ولی فقیه مشکلات از سر راه انقلاب برداشته می‌شود 
---------------------------------------------------------------------------- 
امروز به لطف حاکمیت ولایت فقیه و با استفاده از تجربه‌های گذشته شاهد هستیم که مردم مسائل پیش‎آمده را اصلاح می‌کنند و مشکلاتی که سر راه انقلاب ایجاد می‌شود، از پیش پا برمی‌دارند. (14 مرداد 86 به مناسبت سالگرد مشروطه) 


* ولی فقیه نقطه اتصال به امام؛ بدون رضایت امام، مسجد و میخانه یکی است 
--------------------------------------------------------------------------------------- 
ولایت امیرالمؤمنین یعنی چه؟ حبل الله متین یعنی چه؟ یعنی الآن بنشینم برای امیرالمؤمنین علیه السّلام عزاداری کنیم؟ مدح امیرالمؤمنین را بگوییم. بله، این کارها را باید بکنیم، اما این آن نقطه اتصال است؟ آیا ولایت امیرالمؤمنین 1400 سال قبل بود، تمام و بسته شد؟ اگر این باشد که اصلاً به کجا متصل بشویم؟ ولایت امیرالمؤمنین الآن چیست؟ چه در دستمان است و به کجا وصل بشویم؟ بالاخره ما که به امیرالمؤمنین دسترسی نداریم. ولایت امیرالمؤمنین ولایت جاری در هستی است و امروز در وجود نورانی مولای ما حجةبن الحسن عجّل الله تعالی فرجه الشریف است؛ امامی که الآن ولایت دارد و حاکم و خلیفة الله است. همان دستگیره اصیلی است که هرکس به او متصل شد، دیگر اصلاً نه حزنی، نه اندوهی و نه غصه‌ای دارد . . . اصلاً ما در دوران غیبت مأموریتی جز دعوت مردم به امام داریم؟ فرض کنیم همه شش میلیارد جمعیت عالم "ملّا "؛ یعنی دیگر آخر خط علم عالم، اما هیچ توجهی به سمت امام نداشته باشند، این با وضع موجود الآن چه تفاوتی می‌کند؟ اصلاً بگذارید من جسارت را بالاتر ببرم، کسی اگر دلش پیش امام نباشد، چه در محراب باشد، چه در میکده. چه فرقی می‌کند؟ خدا مگر به این معلق زدن آدمها احتیاج دارد. همه نماز، همه اینها، برای این است که طرف متصل بشود به این ریسمانی که او را به خدا می‌رساند. اگر به آن ریسمان وصل نباشد، هرجا می‌خواهد باشد. مثل حادثه عاشورا می‌ماند. کسی که با امام نبود، هرجا که بود چه در طواف کعبه چه در حال عشرت و فساد. این دو با هم چه فرقی می‌کنند؟ امام حسین پرچم را بلند کرده می‌گوید بیایید، می‌شنود. در حال طواف مکه است. این بدتر از بت‏پرستی صدر اسلام است. اینها با هم چه فرقی می‌کند؟ اصلاً ما مأموریتی جز متصل کردن مردم به امام نداریم. اصلاً نظام ولایت فقیه، همه اصالت و مشروعیتش همین است. نقطه اتصال است. به نیابت است، یعنی می‌خواهد همه را به این رودخانه زلال هستی متصل کند، والّا اگر این را هم از او بگیریم، دیگر چه مفهومی دارد؟ 
(1 آذر 86 در جمع روحانیون اردبیل) 


* ولایت فقیه حلقه اتصال به امام و حکومت بدون امام با ریش یا کراوات فرقی ندارد! 
------------------------------------------------------------------------------------------- 
می‌خواهم جسارتم را مقداری جلوتر ببرم. عزیران من، اصلاً ما در این دوران مأموریتی جز دعوت به امام حق داریم؟ ما اگر عدالت را برپا می‌کنیم برای این است یاد امام باید زنده بشود. اگر عمران و آبادی می‌کنیم برای این است که باید یاد امام زنده بشود، و الّا می‌خواهیم چه را تبلیغ کنیم؟ فرض کنید دوران امیرالمؤمنین است. یک کسی رفته در یک جایی ایستاده و مثل بنده سخنرانی می‌کند. از همه چیز بگوید جز امیرالمؤمنین. این اصلاً به چه دردی می‌خورد. اصلاً همه برکت و هستی در همین است و نظام ولایت فقیه یعنی نظامی که حلقه اتصال در آن است و مردم را به این حقیقت نزدیک و متصل می‌کند. و الّا یک حکومتی درست کرده ایم که حالا ما هم حاکم باشیم. آنها کراوات می‌زدند [و ریش می‏زدند] سه‎تیغه و حالا ما ریش می‌گذاریم و یقه‌ها را سفت می‌بندیم و با اعوذ بالله و بسم الله شروع می‌کنیم. اینهاست؟ اینها در حقیقت عالم فرق ندارد. اگر کسی به این حبل الله متصل شد، همه‎چیز در آن هست. متصل نشد چیزی در آن نیست، می‌خواهد حاکم بر همه جهان باشد.(8 آذر 87 سخنرانی در دیدار با ائمه جماعات استان تهران) 


* ولی فقیه منصوب امام معصوم است 
-------------------------------------------- 
ولایت مقابله با استکبار و ظلم و دفاع از مظلومان است و غدیر معرفی ولایت امت و آغاز ولایت حضرت امیر و ائمه معصومین و غدیر تا ولایت حضرت مهدی عجّل الله تعالی فرجه الشریف ادامه دارد که منجر به استمرار عدالت در جهان، شکوفایی عقلها، از بین رفتن انحرافات و ستمگریها خواهد شد. البته در دوران غیبت، امت رها نشده است و ولایت فقیه، منصوب غیرمستقیم امام معصوم است. امروز نظام ولایت فقیه، حلقه اتصال و تمرین زندگی در نظام امامت و موجب وحدت و رشد و انسجام و قدرت و عزت اسلام است ؛ چنان‎که همه شاهد بوده ایم و هستیم. (12 دی 86 در همایش بین المللی غدیر) 


* فرق دولت ما با دویست دولت دیگر در ولایت فقیه است 
---------------------------------------------------------------- 
عزیزان من، راه سعادت و کمال از همین ارتباط آگاهانه، عاشقانه و فداکارانه با امام حسین علیه السّلام می‌گذرد و دنباله خطش امروز به فرزند برومندش حضرت حجةبن الحسن عجّل الله تعالی فرجه الشریف می‌رسد. اصلاً نظام ولایت فقیه و جمهوری اسلامی حلقه اتصال با این خط است. اصلاً انقلاب برپا شد تا دلها را به همین خط متصل کند و الّا یک کشور درست می‌شد مثل دویست کشور دیگر که هرکدام برای خودشان یک سازی می‌زنند. فرق جمهوری اسلامی با بقیه همین است که به این کاروان حقیقت، کاروان حیات واقعی و کاروان نجات متصل است. (26 دی 86 در جمع عزاداران مسجد ارک) 


* همه حرف ما با دنیا در این است که چرا شما ولی فقیه ندارید! 
------------------------------------------------------------------------- 
اتحاد و انسجام باید برای تحقق هدف معین اتفاق بیفتد و تحقق هدف معین نیز نیازمند حرکت و برای حرکت نیازمند رهبر و ولایت هستیم. همه اقدامات در رسیدن به وحدت به ضرورت وجود رهبری و ولایت بستگی دارد، همه حرف ما با دنیا این است که اگر رهبریت و ولایتی وجود نداشته باشد، چگونه وحدت اتفاق خواهد افتاد؟ 
(5 اسفند 86 در جمع اعضای مجلس خبرگان رهبری) 


* رمز پیروزی ما در پیروی از ولایت فقیه است 
----------------------------------------------------- 
رمز پیروزی ملت ایران توکل به خدا، همدلی و پیروی از خط ولایت فقیه است. (20 فروردین 87 در مراسم افتتاحیه شش هزار سانتریفیوژ) 


* در گذشته همه طراحی‌ها برای انزوای ولایت فقیه بود 
-------------------------------------------------------------- 
آنهایی که در دوران دفاع مقدس در کنجی خزیده بودند یا دنبال پر کردن جیبها بودند، یا دنبال رفاهیات خودشان بودند، یک‎باره میدان‎دار عرصه‌های گوناگون و طلبکار شدند، گفتند شماهایی که انقلاب کردید و در دفاع مقدس و این فضاها بودید، حالا دیگر تشریفتان را ببرید. الآن وقت میدان‎داری کسانی است که به اصطلاح کار بلدند. همه طراحی‌ها برای این بود که ولایت را در مظلومیت کامل و اندیشه ولایی را در انزوای کامل قرار دهند. در این کشور به طور علنی گفتند حکومت دینی و ولایت فقیه معنا ندارد. یادمان هست و کسانی که می‌گفتند و توهین و تمسخر می‌کردند، حمایت می‌شدند. یک موج اندیشه مادی با زرق و برق و در زرورق پیچیده خیلی جاذب با پشتوانه جریانات، آدمها، پولها و رسانه‌ها برای اینکه آن اندیشه‌ای را که رزمندگان ما را مقابل همه جهان واداشت، محو کنند. برای اینکه این طراحی شکست بخورد، خیلی کارها شد. اما بدون تردید، بخش مهمی از کار به عهده همین هیئتها و هیئت رزمندگان اسلام بود. آن موقعی که می‌گفتند: نام اهل بیت را نبرید. اسم از تقوا می‌بردیم، مسخره می‌کردند. یادتان هست؟ فضا را جوری درست کرده بودند که در بعضی از این مراکز آموزشی نمی شد از شهدا، دفاع مقدس، رزمندگان و ایمان و ولایت فقیه اسم ببریم. من به دانشگاهی رفتم، عده زیادی در سالن نشسته بودند، در راهروها، صندلی‌ها پر بود و روی زمین و روی سن هم نشسته بودند. بعد یکی به خیال خودش می‌خواست شیطانی کند و گفت: آقا، نظر شما راجع به ولایت فقیه چیست؟ خیال می‌کرد ما هم مثل خودشان یک زاویه می‌گیریم، اگر دفاع کردیم، هو کنند و اگر سست آمدیم بگویند دیدید اینها هم این‎طوری هستند. البته من به‎فضل الهی آن‎چنان دفاع کردم که اصلاً در آن جلسه مبهوت و منزوی شدند. فضا را به کجا رسانده بودند؟ البته طبیعی هم هست، به شما بگویم. پیامبر عزیز اسلام بعد از فتح مکه فرمودند: علیکم بجهاد الاکبر. بعضی‌ها تفسیر کرده اند که حالا باید خودسازی کنید. بله، خودسازی همیشه هست. اگر خود ناساخته بودند که در جنگ بدر نمی ایستادند. اما به نظرم شاید یک تعبیر این باشد که دوران هجمه بر کفر تمام شد، امروز جنگ شما با نفاق است و جنگ با نفاق جهاد اکبر است. چون در سیستم است. از موضع دلسوزی است. می‌گوید آقا ما خودمان که در انقلاب بودیم . . . می‌خواستند یأس را بیاورند. چه‎چیزی امید می‌آورد؟ جز این‎گونه تجمعات و یاد خدا و ولایت و امام و یاد امام عصر؟ (31 خرداد 87 در جمع مسئولان هیئات رزمندگان) 


* تأییدات رهبری را با هیچ امتیاز دیگری عوض نمی‌کنیم 
-------------------------------------------------------------- 
تأیید جهت‌گیری‌ها و تلاش خستگی‌ناپذیر دولت از سوی مقام معظم رهبری، مدالی درخشان بر سینه‌مان است و اعضای هیأت دولت آن را با هیچ امتیاز دنیایی، عوض نخواهد کرد. رهبر گرانقدر انقلاب مثل همیشه و بلکه رساتر، روشن‌تر و قوی‌تر از گذشته فرزندان خود و خادمان ملت را مورد عنایت ویژه قرار دادند، لذا از جانب همه اعضای هیأت وزیران به ایشان اطمینان می‌دهم که فرزندان انقلابی شما در دولت، قدر فرصت خدمتگزاری را به خوبی می‌شناسند و برای آنان روز اول شروع به خدمت با روز آخر هیچ تفاوتی نمی‌کند. دولت تا لحظه‌ای که مسئولیت خدمتگزاری را بر دوش دارد با همت و تلاش روزافزون در خدمت انقلاب و مردم است. امیدوارم کلام ایشان در تأیید اقدامات دولت خاتمه‌ای بر تمام هیاهوهایی باشد که گاه و بیگاه با تخریب سازمان‌یافته داخلی و خارجی علیه دولت نهم صورت می‌گیرد. به رهبری عزیز انقلاب اطمینان می‌دهم که اعضای دولت، محکم بر خط ولایت دل بسته‌اند و تا زمانی که در این مسیر حرکت می‌کنند، بداخلاقی‌ها و تخریب‌ها، هیچ تأثیری در کارکرد دولت ندارد. (3 شهریور 87 در استان مرکزی) 


* رضایت رهبر انقلاب را با هیچ‎چیز عوض نمی‎کنم 
---------------------------------------------------------- 
نظام ولایت فقیه راهی مطمئن برای آشنایی مردم با مفهوم انسان کامل است. این نظام برپایه آموزه‌های دینی صحیح برپا شده تا دست مردم را در دست انسان کامل نهاده و مقدمه‌ای برای برپایی حاکمیت جهانی مهدوی باشد . . . ابراز رضایت مقام معظم رهبری از عملکرد دولت نهم را با هیچ‎یک از امور مادی تعویض نمی‌کنیم؛ چرا که هیچ‎چیز به اندازه نفس کشیدن و خدمت کردن در نظام جمهوری اسلامی برای ما ارزش ندارد. (4 شهریور 87 در همایش روحانیون مبلّغ) 


* نظام ولایت فقیه حلقه وصل و دروازه ورود به دنیاست 
------------------------------------------------------------- 
ما باید در دنیا امام را به مردم خودمان معرفی کنیم. جوانی که امام را بشناسد و دلش مالامال از عشق امام باشد، دیگر محال است تن به پستی بدهد؛ نمی دهد. بعد ما می‌خواهیم چگونه تبعات این را جبران کنیم؟ دست مردم را بگیریم و در دست امام بگذاریم. اصلاً نظام ولایت فقیه همین است. نظام ولایت فقیه یک انعکاس، حلقه وصل، ذکر، راه و دروازه ورود به دنیاست. اینها را شما بلد هستید. (4 شهریور 87 سخنرانی در جلسه شورای عالی مدیران دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم) 


* توصیه‌های رهبری چراغ راه ماست 
----------------------------------------- 
محضر رهبر فرزانه انقلاب اسلامی، حضرت آیت الله خامنه‌ای سلام علیکم؛ گفتارهای حکیمانه رهبر انقلاب اسلامی، دگرباره قلوب مؤمنین و آحاد ملت را به نقطه اطمینان‌بخش و وحدت‌آفرین مدیریت و ولایت فقیه آگاه و پارسا در نظام اسلامی رهنمون گردید و فرزندان خدمتگزارتان در دولت را نشاطی مجدد بخشید و روحی تازه در کالبد آنان دمید. 

فرزندان شما و سربازان ملت میثاقی جاودانه بسته‌اند که با تمام وجود حافظ آرمان‌های بلند ملت ایران و خدمتگزار آنان باشند و بر این طریق، استوار و پایدار بمانند. بدون تردید در این روزگار که فریاد ضداستکباری، ستم‌سوزی، عدالت‎خواهی و مهرورزی انقلاب امید تازه‌ای به همه آزادگان جهان بخشیده ایران اسلامی هم گام‌های بلند خود را در جهت آبادانی و تعالی برمی‌دارد. 

خادمان ملت در دولت اسلامی در پیروی از مقتدای‌شان آماده‌اند که تا آخرین لحظه بر آرمان معمار کبیر جمهوری اسلامی ایران و خون شهیدانشان ثابت‎قدم بمانند. بیانات راهگشای حضرت‎عالی مسئولیتی مضاعف را متوجه دولت کرد تا بیش از پیش بر آرمان مقدس و ارزش‌های بی‌بدیل اسلام، امام، انقلاب و میثاق با ملت استوار و پایدار باشیم که ان‌شاء‌الله مدد الهی و عنایت حضرت صاحب الزمان عجّل الله تعالی فرجه الشریف و دعای خیر جناب‏عالی را به همراه خواهد داشت. ضمن تشکر مجدد از حمایت و اعتماد مقام معظم رهبری نسبت به دولت نهم، اعلام می‌داریم که توصیه‌های حضرت‎عالی را چراغ راه خویش قرار داده برای خدمت به مردم و اعتلای میهن اسلامی تمامی توش و توان خود را به کار خواهیم بست. (11 شهریور 87 در نامه‌ای به رهبری) * حاکمیت اسلام و امام عصر در سایه ولایت فقیه است 
------------------------------------------------------------- 
حاکمیت اسلام بر سایه ولایت فقیه به عنوان حلقه اتصال با امام عصر(عج) در ایران اسلامی برپا شده است و باید دست در دست هم برای برپایی عدالت در داخل و نیز در عرصه جهانی حرکت کنیم. (8 آبان 87 در ایلام) 


* ولایت فقیه یعنی مجاهدت برای اتصال به امام عصر 
---------------------------------------------------------- 
تا زمانی که توجه و اتصال و دل‎بستگی به انسان کامل و امام معصوم وجود دارد حرکت انقلاب اسلامی رو به جلو است و حتی اگر همه فاسدها و شیاطین عالم جمع شوند، قادر نخواهند بود انقلاب ملت ایران را متوقف کنند و یا خدای ناکرده به عقب برگردانند. رمز ماندگاری و عظمت جمهوری اسلامی ایران ارتباط با واسطه فیض الهی و انسان‌ کامل است و اصل ولایت فقیه به معنای مجاهدت یک ملت برای پیوستن به امام و انسان کامل است. (1 اسفند 87 در یزد) 


* اصل ولایت فقیه به امام عصر پیوسته است 
--------------------------------------------------- 
‌انقلاب اسلامی را با حرکت‌های سیاسی تاریخ متفاوت می‌دانیم، این انقلاب گامی در استمرار حرکت نورانی پیامبر اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم برای رسیدن به مقصد نهایی است. همه ارزش‌های انقلاب اسلامی و اصل مترقی ولایت فقیه پیوستگی با امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف است. انقلاب اسلامی ظرفیت فراوانی دارد و نباید در جغرافیای محدودی محصور شود چرا که ذات انقلاب ما جهانی است. (9 خرداد 88 در جمع روحانیون تهران) 


* رابطه دولت با رهبری، اعتقادی و از جنس پدر و پسر است 
------------------------------------------------------------------- 
در روزهای اخیر عده‌ای با خیال خام خود به تکاپو افتادند تا رابطه دولت و رهبر عزیز انقلاب را خدشه‌دار جلوه دهند و با جار و جنجال، جدایی و فاصله بین دولت و رهبری را القا کنند در حالی که آنان نمی‌دانند که نوع رابطه ما با مقام معظم رهبری فراتر از قالب‌های سیاسی و اداری است و از جنس محبت، اعتقادی و پدر پسری است. 
وارد شدن بدخواهان در چنین عرصه‌ای و القای چنین شبهاتی حرکتی بی‌نتیجه است و آنها قطعاً چنین آرزویی را به گور خواهند برد و این راه به‏روی شیاطین بسته است. (9 مرداد 88 در جمع اساتید بسیجی دانشگاه‌ها) 


* تبعیت از ولایت فقیه جامعه را به‎سوی عدالت سوق می‌دهد 
----------------------------------------------------------------------- 
دولت زمینه‌ساز ظهور امام عصر عجّل الله تعالی فرجه الشریف باید مبانی، اهداف و سیاست‌های خود را بر پایه ساختن جامعه مهدوی و در نتیجه نزدیک‌تر کردن ظهور استوار سازد و در این بین آشنایی با معارف مهدوی و آثار تربیتی آن که به اجرای احکام نورانی اسلام، تبعیت از ولایت مطلقه فقیه و انجام وظایف شرعی و اجتماعی می‌انجامد، می‌تواند جامعه را در طریق کرامت انسانی و زمینه‌سازی برای استیلای حکومت عادلانه سوق دهد. (17 مرداد 88 در پیام رئیس جمهور به جشنواره بین‌المللی انتظار کرمان) 


* نظام ولایت فقیه تمرین زیستن در جامعه مهدوی است 
--------------------------------------------------------------- 
امروز نظام ولایت فقیه حلقه اتصال به جامعه مهدوی و تمرین آمادگی برای زیستن درجامعه مهدوی محسوب می‌شود و البته لطف ویژه‌ای از ناحیه خداوند متعال به ملت ایران و بشریت امروز است. (18 شهریور 88 در مراسم تودیع و معارفه وزرای جدید و قدیم کشور) 


* نظام ولایت فقیه، راهنما و نورافکن امروز ماست 
------------------------------------------------------- 
اصلاً عزیزان دعوت به امام حق دلها را به هم گره می زند، اختلافات را برمی‎چیند، به تلاشها جهت می دهد و وحدت درست می کند. جمهوری اسلامی ایران یک فریاد بلند دعوت به امام حق است. نظام ولایت فقیه جرقه، راهنما، نورافکن و حلقه وصل است. وظیفه ما این است. کشور را باید به عشق امام بسازیم. به عشق امام و برای خدا با فساد مبارزه کنیم و در مقابل قله های جهانی بایستیم. این مأموریتهای امروز ماست. (18 مهر 88 در دیدار با علما و روحانیون خراسان شمالی) 


* نظام ولایت فقیه مقدمه حکومت جهانی انسان کامل است 
------------------------------------------------------------------- 
نظام ولایت فقیه برای فریاد حیات طیبه و معرفی جامعه آرمانی و دعوت بشریت و حقیقت و برپایی حکومت جهانی انسان کامل بنا شده است. همه باید با ارایه تعریف روشن از جامعه آرمانی و تبدیل آن به فرهنگ عمومی و اراده ملی در مسیر برقراری حیات طیبه و سعادت انسان تلاش کنند. (19 مهر 88 در نشست بررسی راهبردهای عملیات روانی در جبهه حق و باطل) 


* نظام ولایت فقیه نقطه ثقل حرکت حق‌طلبان است 
---------------------------------------------------------- 
تشکیل جمهوری اسلامی و نظام ولایت فقیه تلاشی برای متصل شدن به انسان کامل به عنوان نقطه ثقل حرکت حق‌طلبان و عامل اصلی شناخت حقیقت انسان است. انقلاب اسلامی قطعه‌ای از تاریخ مبارزه انبیای حق‌پرستان و عدالت‌جویان با ظالمان و زورگویان در جهت هدایت بشریت است. (3 شهریور 88 در دیدار اعضای کانون دانشگاهیان ایران اسلامی) 


* همه عظمت نظام جمهوری اسلامی در ولایت فقیه است 
------------------------------------------------------------------ 
اندیشه‌ای که ما داریم، همه حقیقت و حقانیتش به این است که همه را به یک حقیقت و امام را دروازه ورود به همه عالم می داند و الّا با دیگران تفاوتی نداریم. صرف یک اعتقاد نظری در عالم آن مشکلی را حل نمی‎کند. مجاهدت ها، ماندگاری‌ها و . . . همه به خاطر اتصال به امام است و اصلاً نظام متصل به ولی فقیه یعنی دعوت به ا

/ 0 نظر / 39 بازدید