حمله نظامی امریکا به کشور پاناما

یکی از تهاجمات نظامی امریکا که در جهت اجرای سیاست مداخله جویانه این کشور با هدف تثبیت و تحکیم سلطه خود بر مناطق استراتژیک جهان صورت گرفت حمله نظامی به پاناما علیه حکومت مانوئل نورْیِه‏گا بود. ژنرال نوریگا که از سال 1981میلادی رهبری و فرماندهی گارد ملی پاناما را برعهده داشت، درصدد بود تا بر کانال پاناما که در اختیار امریکا بود، تسلط یابد. از این‏رو پس از به دست گرفتن قدرت، با سیاست‏های امریکا مخالفت نمود و از تمدید قرار داد واگذاری کانال پاناما به امریکا که مدت آن در سال 1999میلادی به پایان می‏رسید، خودداری کرد.

در سپتامبر 1987م، امریکایى‏ها به منظور تضعیف نوریگا وی را متهم به دست داشتن در قاچاق مواد مخدر کردند. این اتهام موجب بروز یک جنگ تبلیغاتی شدید میان نوریگا و امریکایى‏ها شد. سه هفته پس از این اتهام، رئیس جمهور وقت پاناما طی حکمی نوریگا را از سمت فرماندهی گارد ملی برکنار کرد. رئیس جمهور که بدون ارزیابی قدرت و نفوذ نظامیان چنین حکمی را صادر کرده بود، چند ساعت پس از صدور این حکم در یک کودتا به وسیله نوریگا برکنار گردید و مخفی شد. در این زمان، امریکایى‏ها پاناما را مورد محاصره اقتصادی قرار دادند و دارایى‏های این کشور را در بانک‏هایشان بلوکه کردند.

در این اوضاع و احوال، نوریگا انتخابات ریاست جمهوری ماه مه 1989میلادی پاناما را که احتمال پیروزی مخالفان در آن زیاد بود، پیش از اعلام نتایج قطعی انتخابات، باطل اعلام کرد. بحران روابط امریکا و پاناما در این هنگام به وضعی خطرناک رسید تا اینکه در بیستم دسامبر 1989م جنگ ایالات متحده امریکا علیه کشور کوچک پاناما و بدون اطلاع قبلی آغاز شد.

این جنگ نابرابر که برخلاف تصور امریکایى‏ها پیروزی سریع چند ساعته به همراه نداشت، با مقاومت دلیرانه ارتش کوچک و مردم پاناما، دو هفته به طول انجامید و با بمباران مناطق غیرنظامی توسط نظامیان امریکایى، خسارات بسیار سنگینی بر کشور پاناما و به ویژه پایتخت آن وارد آمد.

در این تهاجم نظامی که بعد از جنگ ویتنام، بزرگ‏ترین عملیات نظامی امریکا تا آن زمان محسوب می‏شد 26 هزار سرباز تفنگ‏دار امریکایى شرکت کردند و بین چهار تا ده هزار نفر از مردم پاناما به قتل رسیدند. پس از دو هفته جنگ، نوریگا به سفارت واتیکان در پاناما پناهنده شد اما با خیانت آشکار واتیکان، وی به سربازان امریکایى تحویل گردید. تجاوز امریکا به پاناما و دخالت در امور داخلی این کشور، باعث خشم مردم پاناما و اعتراض گسترده جهانی علیه واشینگتن شد. با وجود این، امریکا، مانوئل نوریگا را در یک دادگاه امریکایى به اتهام قاچاق مواد مخدر محاکمه و در سال 1993 وی را به چهل سال زندان محکوم نمود.

هرچند میزان تلفات سنگین نیروهای امریکایی و مردم پاناما هیچ‏گاه به صورت دقیق منتشر نشد اما در جریان بمباران مناطق غیرنظامی پاناما توسط امریکا، خسارات فراوانی بالغ بر یک میلیارد دلار بر پاناما وارد آمد. لازم به ذکر است که امریکا در حمله نظامی به پاناما از هیچ مرجع بین المللی مجوز اخذ نکرد.

 

------------------------------------

منبع: http://moballegh.net


 

/ 0 نظر / 211 بازدید