معرفی فیلم دشمن پشت دروازه ها

دشمن پشت دروازه‌ها نام فیلمی جنگی به کارگردانی ژان-ژاک آنو است که نویسنده این فیلم نیز خود اوست.
بازیگران این فیلم را بازیگر مطرح سینمای هالیوود یعنی جود لا، و بازیگرانی چون اد هریس، جوزف فاینس، باب هاسکینز و ریچل وایس تشکیل داده‌اند.
موسیقی بسیار زیبای این فیلم توسط جیمز هورنر انجام گرفته است و تدوین آن را همفری دیکسن انجام داده است.
فیلم به مدت 125 دقیقه می‌باشد و کشورهای تولید کننده‌ی آن آمریکا، انگلیس، آلمان و ایرلند است که البته سهم آلمان و آمریکا بسیار بیشتر است.

در پاییز ۱۹۴۲ ارتش آلمان نازی تا پشت دروازه‌های استالینگراد پیشروی کرده و سعی در تصرف شهر دارد. در سوی دیگر، واسیلی زایتسف تک‌تیرانداز ماهر روسی با حمایت دانیلف افسر تبلیغات به یک قهرمان محلی تبدیل می‌شود، اما با آمدن سرگرد کونیگ آلمانی که یک تیرانداز زبده است، مهارت او به چالش طلبیده می‌شود. در حالی که دامنه جنگ گسترده‌تر می‌شود، میان این دو نیز جدالی شخصی درمی‌گیرد و هر کدام سعی می‌کنند تا دیگری را هدف گلوله قرار دهند.

 سرگرد کونیگ ، تک تیرانداز آلمانها


دشمن پشت دروازه ها فیلمی مبتنی بر واقعه ای تاریخی مربوط به جنگ جهانی دوم، بازگوکننده جدال دو تک تیرانداز در نبرد استالینگراد است.
داستان فیلم مربوط به تک تیراندازی روسی به نام واسیلی زایتسف(جود لا) است که از یک نیروی داوطلب تبدیل به قهرمانی ملی میشود، خط اصلی داستان مربوط به ظهور واسیلی و دوئل او با سرگرد کونیگ، افسر ارشد آلمانی است، در کنار این جدال نظامی مصافی احساسی نیز در سرتاسر داستان بین واسیلی، افسر دانیلف(جوزف فاینس) و تانیا(راشل وایز) دختری مبارز از استالینگرادنیز جریان دارد که هر دو به نفع قهرمان داستان به پایان میرسد.واسیلی به عنوان بچه چوپانی که تیراندازی را با شکار گرگ فراگرفته است در قالب نیرویی داوطلب وارداستالینگراد میشود و در همان ابتدا با نمایشی خیره کننده خود را به عنوان شخص اصلی داستان معرفی میکند، افسر دانیلف پی به توانایی های او میبرد و از او یک قهرمان ملی میسازد.آلمانی ها برای حذف این قهرمان سرگرد کونیگ(اد هریس) را فرامی خوانند، جدال بین واسیلی و کونیگ شکل میگیرد، جدالی که فرای نبرد بین دو انسان است، نبردی بین دو ملت، نژاد و مکتب، که پیروزی هر طرف به معنی سربلندی و غرور یک نسل است. واسیلی قهرمان ملتی دردکشیده، زبردست ولی با اعتماد به نفسی نه چندان مطمئن، در مقابل کونیگ، خونسرد، با نظمی مختص آلمانی ها ولی بی حامی در سرزمینی بیگانه که تنها مونس او پسر بچه ای روس است که او نیز به نفع واسیلی جاسوسی کونیگ را میکند که سرانجامی غم انگیز دارد.

در این میان واسیلی و دانیلف هر دو دل در گرو تانیا میبندند که به عنوان یک زن پذیرای خطرات جبهه اول نبرد شده و به پیشنهادهای معنی دار دانیلف مبنی بر حضور در خطوط عقبتر جنگ جواب رد میدهد.رابطه احساسی بین قهرمان و تانیا شکل میگیرد، دوستی دانیلف و واسیلی تحت الشعاع این ارتباط قرار میگیرد،بر عکس رویارویی دانیلف و کونیگ، این بار هر دو طرف میدانند برای چه میجنگند ولی نمیدانند چگونه پیروز شوند، هرچند در نهایت دانیلف خود را قربانی موفقیت واسیلی میکند.

  

 تانیا

 فیلم در نوع خود صداقت و اصالت تاریخی خود را به جا می آورد. ترس، فشار، خیانت، هوش و ذکاوت در نزد هر دو جناح به چشم میخورد، میل به پیروزی در هر دو هست،ولی هیچ کدام ابایی از اذعان زشت بودن جنگ ندارند، جنگی که مخلوق آنها برای تحقق ارزش هایشان نیست. هر دو نیک میدانند وسیله ای برای ارضا هوس های دیگران شده اند.نکته ای که شاید کمتر بدان توجه شده، سخنان دانیلف در حضور ارشد خود است که اذعان میکند تهدید و فشار چاره کار سربازان روس نیست، بلکه امید و ارزش سازی راه حل موثرتری است. نکته ای که شاید پس از گذشت هفت دهه از جنگ هنوز نیازی اساسی بین جوامع امروزی است.

واسیلی زایتسف


حواشی فیلم:

نمایش فیلم در روسیه کهنه‌سربازانی که در جنگ استالینگراد شرکت داشتند ، به مجلس دومای روسیه شکایت کردند ، آنها از تصویری که فیلم از ارتش شوروی ساخته بود ، شاکی بودند و درخواست کردند که جلوی نمایش فیلم در روسیه گرفته شودهم واسیلی زایتسف و هم سرگرد کونیگ شخصیت‌های واقعی‌ای بودند ولی نبرد آنها با هم در استالینگراد تخیلی است.-بیشتر بودجه ۸۰ میلیونی این فیلم را سرمایه‌گذران آلمانی تأمین کرده‌اند.  
 
 
 ------------------------------------------------
منبع:http://forum.cinemacenter.ir
                                                                                                      
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
/ 0 نظر / 975 بازدید